Yaşar Yakış, Avrupa Halk Partisi Heyetiyle Kahire’ye Gitti

Yaşar Yakış, Avrupa Halk Partisi heyetiyle birlikte 24-26 Temmuz 2011 tarihlerinde Kahire’yi ziyaret etti. Avrupa Halk Partisi (European People’s Party –EPP) Başkanı Belçika’nın eski Başbakanı Wilfred Martens Haziran ayı sonlarında Yaşar Yakış’a telefon ederek Mısır’daki son gelişmeleri yerinde görmek üzere Kahire’ye gideceğini söylemiş ve Mısır’ı tanıyan biri olarak bu ziyaretinde kendisine refakat etmesini rica etmişti. AB Haber Ajansının bu konudaki haberi için burayı tıklayınız.

Heyette ayrıca EPP’nin Başkan Yardımcısı Avrupa Parlamentosunun Portekizli üyesi Mario David, EPP Başkan Yardımcısı ve Bulgaristan’ın Dışişleri eski Bakanı Bayan Rumiana Jeleva, EPP’nin Dış İlişkiler Koordinatörü Avrupa Parlamentosunun Alman üyesi Elmar Brok da yer almıştır. Heyet mensuplarını gösteren fotoğraf için burayı taklayınız.

Yaşar Yakış 1995-98 yılları arasında Kahire Büyükelçiliği yapmıştı.

Heyet Kahire’de siyasi partilerin ve siyasi hareketlerin liderleriyle ve Cumhurbaşkanı adaylarından Amr Musa ve Dr.. Abdulmuneim Abul Fetuh’la görüşmüştür. Amr Musa uzun sure Mısır Dışişleri Bakanlığı yaptıktan sonra en son Arap Birliği Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştur. Abul Fetuh ise Müslüman Kardeşler Örgütünün 1970 lerdeki yeniden örgütlenmesi sırasında aktif rol almış ve örgütün yeni hedeflerinin şekillenmesine önemli katkıda bulunmuş bir liderdir. Müslüman Kardeşler Örgütünün Cumhurbaşkanlığına kimseyi aday göstermemeye karar vermesinden sonra Örgütten istifa ederek bağımsız olarak adaylığını koymuştur. Heyet Mısır’daki Kadın hareketlerinin üst düzey temsilcileriyle de öğle yemeğinde bir araya gelmiştir. Bu yemek için burayı tıklayınız.

Kahire’deki T.C. Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi, Büyükelçilik ikametgahında, heyet için, gençlik liderlerini, gazetecileri ve kanaat liderlerini bir araya getiren bir davet düzenlemiş; bu davette katılımcılar, hayet mensuplarının çeşitli sorularını cevaplandırmıştır. Büyükelçi ve eşi 24 Temmuz akşamı da kordiplomatik mensuplarınnın, Mısırlı yöneticilerin ve siyasetçilerin davetli olduğu bir resepsiyon düzenlemiştir.

AB Haber’de bu konuda çıkan Ingilizce haber için burayı tıklayınız.

Yaşar Yakış Kahire’de iken ayrıca Arap Birliği tarafından düzenlenen bir sempozyum’a konuşmacı olarak katılmıştır. Bu sempozyum için burayı tıklayınız.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.