Özgeçmiş

 YAŞAR YAKIŞ’IN ÖZGEÇMİŞİ

1938 yılında Akçakoca’da doğdu. Okur-yazar olmayan bir anne-babanın çocuğudur. İlköğrenimi Akçakoca Devrim ilkokulunda, orta öğrenimini parasız yatılı olarak Bilecik ortaokulunda ve Kütahya lisesinde, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler bölümünde tamamladı. Üniversitedeki öğrenim masraflarını karşılamak için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)’nda mütercim olarak, Otel Berlin’de gece resepsiyon memuru olarak ve Rize’nin Pazar ilçesinde radar inşa eden bir Fransız şirketinde şantiye tercümanı olarak çalıştı.

1960 yılında Ankara’daki Fransız Kültür Merkezinde Sorbonne sertifikası kurslarında dönem birincisi olarak bir ay için Fransa’yı Tanıma Stajı’na davet edildi.

Haziran 1962 de Üniversiteyi bitirdi ve Ekim 1962 de Dışişleri Bakanlığı Meslek Memurluğunu sınavını kazanarak diplomasi mesleğine intisap etti.

Askerliğini 1963-65 yılları arasında Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı İbiş köyündeki hudut karakolunda ve Kızılçakçak ilçesine bağlı Doğukapı hudut karakolunda yaptı.

1967 yılında Anvers Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos oldu. 1968 yılındaki Başkâtiplik sınavını birincilikle kazarak Konsolos oldu. 1970 yılında Lagos (Nijerya) Büyükelçiliği Başkâtipliğine atandı. Roma’da NATO Savunma Kolejine devam etti. Brüksel’de NATO Daimi Temsilciliğinde ve Şam Büyükelçiliğinde Müsteşarlık yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanına, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Başkanlığı görevinde sekretarya hizmeti sunmak üzere Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde oluşturulan İSEDAK Koordinasyon Bürosu’nu kurdu ve Başkanlığını yaptı.

1988 yılında Riyad Büyükelçisi oldu. 1992-95 yılları arasında Dışişleri Bakanlığında Ekonomik İşlerden sorumlu Müsteşar Yardımcılığı yaptı. 1995 yılında Kahire Büyükelçisi, 1998 yılında da Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi oldu.

2000-2001 yıllarında Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinde Türk Dış Politikası dersleri ve Hacettepe Üniversitesinde ayrıca “Water Diplomacy (Su Diplomasisi)” dersleri verdi.

2001 yılında emekliye ayrılarak AK Parti’nin kurucu üyesi oldu. Kuruluşundan Kasım 2002 seçimlerine kadar AK Parti’de Dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 2002 ve 2007 seçimlerinde Düzce Milletvekili seçildi. 58. hükümette (2002-2003) Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Avrupa Anayasasını hazırlayan Avrupa Kurultayına hükümet temsilcisi olarak katıldı.

2003-2011 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eş-Başkanlığı yaptı. 2007-2011 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde Fransa Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı.

Üyelikleri:

    Türkiye-İngiltere arasında bir ikinci kanal diploması forumu olan Turkish British Tatlıdil Forumunun eş-başkanıdır.
Bir düşünce kuruluşu olan Global İncelemeler Forumu (GİF)’nun üyesidir.
Berlin’de yerleşik Institute for Cultural Dıplomacy adlı kuruluşun Danışma Kurulu ve Akademik Kurulu üyesidir.
Bir ikinci kanal diplomasi forumu olan Türk –Yunan Forumu’nun üyesidir.
2006-2011 arasında COMPSUD (Circle of Mediterranean Parliamentarians for Sustainable Development -Sürdürülebilir Kalkınma için Akdenizli Parlamenterler Derneği-) adlı kuruluşun Danışma Kurulu üyeliğini yapmıştır.
2007-2011 arasında New York’ta yerleşik PGA (Parliamentarians for Global Action – Küresel Eylem için Parlamenterler-) adlı kuruluşun International Board (Uluslararası Kurul) üyeliğini yapmıştır.

Nişanlar:

    1992 yılında Türk-Suudi ilişkilerinin gelişmesine katkısı nedeniyle, Suudi hükümeti tarafından “Kral Abdülaziz nişanı (birinci derece)” ile taltif edilmiştir.
2007 yılında İtalya hükümeti tarafından “Stella della Solidarieta Italiana (Commendatore)” nişanı ile taltif edilmiştir.
2009 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından “Légion d’Honneur (Officier)” nişanı ile taltif edilmiştir.
2012 yılında Türkiye ile Belçika arasındaki ikili ilişkilerin güçlenmesine yaptığı katkılar nedeniyle, Belçika Veliaht Presi Philippe tarafından “Kral Leopold II Büyük Haç” nişanı ile taltif edilmiştir.

Yayımları:

    Yayımladığı makalelerin, verdiği mülakatların ve katıldığı televizyon programlarının bir bölümüne bu web sitesinin ilgili başlıkları altında ulaşılabilir.

Evli, bir çocuk babasıdır.

Fransızca, İngilizce ve Arapça biliyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.