Yaşar Yakış Kahire’de Arap Birliği Sempozyumuna Katıldı

Yaşar Yakış 27 Temmuz 2011 tarihinde Kahire’de düzenlenen bir sempozyuma katıldı. “Demokrasinin İnşaı.- Deneyim Teatisi, Zorlukları Karşılama” başlığı altında düzenlenen sempozyum, Türkiye, İspanya ve Portekiz’in katılımı ile Arap Birliği tarafından gerçekleştirilmiştir. Toplantı Birleşmiş Milletler Teşkilatının Medeniyetler İttifakı Projesinin Koordinatötü ve Portekiz’in eski Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio’nun başkanlığında yürütülmüştür.

Yakış, “Oluşum Halindeki Demokrasiler. Türk, İspanyol ve Türk Deneyimlerine Giriş” başlığını taşıyan ilk genel oturumda bir konuşma yapmış ve Türk demokrasisinin gelişim sürecini özetlemiş, kurucularından biri olduğu AK Parti’nin kuruluş dönemini ayrıntılarıyla anlatmış ve Mısır’daki mevcut ve kurulacak siyasi partiler için bu sürecte çok sayıda esin kaynağı bulunabileceğini izah etmiştir.

Yakış, öğleden sonra yapılan “Demokrasinin inşaında Silahlı Kuvvetlerin Rolu” başlıklı panelde Portekiz’in Dışişleri Bakanı ve eski Parlamento Başkanı ile eş-Başkanlık yapmış, bu panele Türkiye’den Sabah gazetesinden Nur Batur’un da konuşmacı olarak katılmıştır.

Yakış, Kahire’de Avrupa Halk Partisiden gelen heyetin bir üyesi olarak bulunuyordu. Söz konusu heyetle ilgili haber için burayı tıklayınız.

Yaşar Yakış 1995-98 yılları arasında Kahri’de Büyükelçilik yapmıştır.

27 Teammuz akşamı Kahire’deki Türkiiye Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi, Portekiz eski Cumhurbaşkanı ve Yaşar Yakış şerefine bir resepsiyon düzenlemiştir. Resepsiyon dan bazı fotoğraflar için burayı tıklayınız.

Ziyaretin Kahire’de yayınlanan Egyptian Gazette adlı yayın organındaki yansıması için burayı tıklayın.

Resepsiyondan sonra Yaşar Yakış, Mısır’da faaliyet gösteren Türk işadamları tarafından Nil nehri üzerinde bir tekne gezintisine davet edilmiştir. Tekneye Orta-Doğu ülkelerinde inceleme gezisi yapan AK Parti İstanbul Gençlik teşkilatından bir grup genç de davet edilmişti. Söz konusu tekne gezintisinin fotoğrafı için burayı tıklayınız.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.