Yeni Yıldız’a Başarılar Diliyorum, Yeni Yıldız Dergisi, 15 Ocak 2007

Yeni Yıldız Dergisi, 15 Ocak 2007.

 “YENİ YILDIZ”A BAŞARILAR DİLİYORUM

Uzun ve ince bir yolda yürüdüğümüz Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecimizde geçtiğimiz yaklaşık yarım asırda önemli zorluklar ve sıkıntılarla karşılaştık. Bugün geldiğimiz nokta, AB ile üyelik müzakerelerini yürüten ülke statüsüdür.

            50 yıllık bu inişli çıkışlı yolda, gelecekte başka güçlükler ve engellerle de karşılaşacağımız kesin gibidir. Bizden önce bu süreçten geçmiş olan ülkelerin hepsinin, hemen hemen ayni kelimelerle, bize söyledikleri budur. Göstereceğimiz sebatla ve kararlılıkla bu engelleri aşacağız. Nasıl, şimdiye kadar karşılaştığımız zorluklar bizi yılgınlığa sevk etmedi ve bu yoldan bizi caydırmadı ise, bundan sonraki güçlükler de bizi yıldırmamalıdır. Geçmişte karşılaştığımız zorlukları, gelecekteki zorluklar için kazanılmış birer deneyim olarak değerlendirmeliyiz.

            Bu uzun ve ince yolda, sürece katkı sağlayan sayısız çabalar oldu. Tüm bu katkıların ortak bir amacı vardı: Türkiye’yi “muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak”. Bu amaç, bugün, bir bakıma AB’ye üye olma hedefi ile özdeşleşmiş gibidir. Türkiye’nin AB yolculuğuna geçmişte değerli katkılarda bulunmuş herkesin o katkılarını saygıyla anıyorum. Şimdi de arken, şimdi YENİ YILDIZ” dergisi, bu sürece katkıda bulunmak isteyenlerin kervanına katılmaktadır.

            AB’ne üyelik sürecimize katkı sağlayan öteki yayınlar gibi “YENİ YILDIZ”ın da temel amacı, gerek AB’ye katılım süreci hakkında, gerekse AB’nin kendisi hakkında Türk kamuoyuna bilgi vermektir.

            Türkiye-AB ilişkilerinde ve müzakere sürecinde çok önemli bir yer tutan veya tutması gerektiği halde şimdiye kadar bir türlü beklenen düzeye ulaşamamış olan sivil toplum diyaloğu bu derginin işleyeceği en önemli konulardan biri olacaktır. Üye ülkelerin parlamentolarının oynadıkları ve TBMM’nin oynaması gereken rol konusu bu dergide sık sık işlenmeye çalışılacaktır.

            “YENİ YILDIZ” adı, ayyıldızlı bayrağımızdaki yıldızın, AB amblemindeki 12 yıldıza katılmasını da çağrıştırmaktadır.

            Yayın hayatına yeni başlayan “YENİ YILDIZ”ı, sürece olabilecek katkıları nedeniyle kutluyor ve başarılar diliyorum.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.