Yaşar Yakış “Hariciye Kliniği” programına konuk oldu

Dışişleri Eski Bakanı, STRATİM Başkanı Yaşar Yakış, 16 Mayıs 2012 tarihinde Kanal B’de yayınlanan “Hariciye Kliniği” programının konuğu oldu.

Mithat Sirmen’in sunduğu programda Yakış, güncel dış politika gelişmelerine ilişkin soruları yanıtladı. Orta Doğu’dan Kafkaslara, Rusya’dan Balkanlara dünyanın kritik bölgelerindeki güncel siyasi ve ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği programda Arap Baharı, İran Nükleer Krizi, Avrupa ekonomilerinin çöküşü, Suriye konusunda yaşanan son gelişmeler masaya yatırıldı.

Yakış, Suriye konusunda basında sadece rejimin düşmesi yönünde haberler olduğuna ancak Suriye’de rejim düşdükten sonra ne olacağının yeteri kadar konuşulmadığına dikkat çekti.

Yakış ayrıca Türkiye’de Ortadoğu konusunda yeterli sayıda uzman olmadığına dikkat çekerek, “Türkiye bu eksikliği Batı kaynaklarından yararlanarak takviye etmektedir. Ancak Orta Doğu’yu daha iyi okuyabilmek için kendi merkezlerimizi ve uzmanlarımızı yetiştirmemiz gerekir” dedi.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.