Yaşar Yakış Dünya Su Forumu’nda konuştu

Dışişleri Eski Bakanı, STRATİM Başkanı Yaşar Yakış, 16 Mart 2012 günü Marsilya’da yapılan Dünya Su Forumunda, “Su, Gıda, Enerji Bağlantısı” başlıklı yüksek düzeyli panelde Türkiye’yi temsil etti.

Panel’de yaptığı konuşmada Yakış, Türkiye’nin GAP projesinin bu Yüksek Düzeyli Panel’in konusunu teşkil eden her üç alanı da kapsayan bir proje olduğunu söyledi ve projenin gelişme aşamaları hakkında bilgi verdi. Sunumların ardından gelen soru-cevap kısmında da GAP projesinin Fırat ve Dicle nehirlerinin aşağı kıyıdaşı olan ülkelere zarar verip vermediği yolundaki soruya cevaben, Türkiye’nin bu iki nehir üzerinde inşa ettiği barajlarla aşağı kışıdaş ülkeleri, ilkbahar aylarında sel ve taşkınlardan koruduğunu; yaz sonlarında suyun azaldığı dönemlerde de barajlarımızda birikmiş olan sudan vermek suretiyle su akışında bir düzen ve süreklilik sağlanmış olduğunu; bu konuda dünyadaki öteki yukarı kıyıdaş ülkeler nasıl davranıyorlarsa Türkiye’nin de öyle davrandığını söyledi.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.