Yaşar Yakış Analiz Türkiye’ye konuştu

Dışişleri Eski Bakanı ve STRATİM Başkanı Yaşar Yakış, dış politika alanında yaşanan gelişmeleri Türkiye Siyasi Analiz ve Araştırma Merkezi’ne değerlendirdi.

Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci konusunda değerlendirmede bulunan Yakış, “Türkiye’nin AB’ye olması yolundaki stratejik karardan herhangi bir fedakârlık yok. Ama kamuoyunun gündeminde öncelikli bir konu olmaktan çıktı. Bunun nedeni: AB ülkelerinin, uyum süreciyle hiç alakası olmayan konuları gündeme getirerek, bu işi sulandırmaya başlamaları sonucu Türkiye’de de AB’ye üyelik hevesinin azalmasıdır. Bu birinci boyutudur. İkinci nedeni: Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası meselelerdeki girişimleri, Türkiye’yi, eskiye nazaran, daha aktif bir dış politika izlemeye yönlendirdi. Bunun sonucu olarak: Türkiye’nin gelecekte kendisini daha fazla ifade edebilen, etkili bir aktör olabileceğine dair bir kanı oluştu. Bugün, bazı tavizler karşılığında elde edebileceğimiz hususları; yarın, o tavizleri vermeden de elde edebiliriz. Yani, bu sefer onlar: “Türkiye, gel üye ol” diyebilirler.” dedi.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.